KSP facebook group


GRÓNSKÝ PES
O PLEMENI


1. Výchova a využití    |     2. Historie

VÝCHOVA A VYUŽITÍ GRÓNSKÉHO PSA
Grónský pes je svou povahou vhodný spíše pro lidi milující aktivní život. Je to vynikající společník, náruživý a neúnavný saňový pes. Toto plemeno je dominantní, samostatné a tvrdé samo k sobě. Je to plemeno opravdu velmi přírodní, málo „civilizačně“ ovlivněné. Grónský pes nesnáší samotu a i k cizím lidem je přátelský, proto není vhodný jako hlídací pes. Pokud se používá jako saňový pes, není vázán k žádné konkrétní osobě. Silný lovecký pud prokazuje grónský pes při lovu polárních medvědů a tuleňů. Jelikož je tento pes samostatné a svéhlavé povahy, není jeho výchova zrovna jednoduchá. V první řadě je toto plemeno tažný pes.
Nejvlastnější je mu samozřejmě práce v zápřahu. Nemusí však jít přímo jen o nejznámější spřežení několika psů, ale i o bikejöring (pes + cyklista), skijöring (pes + běžkař), dogtreking (pes + chodec při turistické výpravě) nebo canicross (pes + běžec). Pro tyto činnosti se pes připravuje od štěněcího věku, a pokud se jim má možnost pravidelně věnovat, je to pro něj i pro majitele ideální. Bohužel je u nás k dostání málo metodické literatury k saňovému sportu, takže informace lze nejsnáze získat u musherů, tj. jezdců se psím spřežením.

grónský pes

HISTORIE PLEMENE
Grónský pes představuje velmi staré plemeno eskymáckého psa. Spolu s Inuity (Eskymáky) připutoval z Asie na ostrov Grónsko asi před čtyřmi tisíci let. Tohoto psa užívali Inuité při lovu a při transportu. Výběr jedinců tohoto plemene byl založen hlavně na kvalitách, jako jsou mohutnost, odolnost, vytrvalost a síla, avšak v úvahu byl brán i atraktivní vzhled grónského psa. Vzhledem k ostrovní izolovanosti oblasti, z níž pocházel, se až do moderní doby uchoval v původní podobě a nebyl ovlivněn křížením s jinými plemeny. Trvalo opravdu dlouho, než byl Grónský pes objeven veřejností a ještě dnes se řadí k málopočetným plemenům. Nejčastěji je využíván mushery jako závodní pes, ale je i velmi dobrým společníkem, pokud je rodinným psem. Má talent k výcviku, ale majitel pro něho musí být vůdcem smečky, aby jej respektoval. Pokud se rozhodnete pro toto kouzelné přírodní plemeno, získáte výborného parťáka do nepohody, který s vámi klidně stráví celý den na horské túře či se vám bude povalovat na gauči a šetřit si energii na dobu, až někam vyrazíte. Zcela bez využití k práci se ale grónský pes může stát poněkud problematickým, stejně jako ostatní severská plemena práci ke svému štěstí potřebuje.


NÁVŠTĚV

Tvorba www stránek pro chovatele cernohubova.com